Устройство, което улавя микроскопичните частици, отделящи се при въртенето на автомобилните гуми спечели престижната награда за дизайн на Джеймс Дайсън.
Преди две години група студенти в Импириъл Колеж Лондон и Кралския колеж за изкуства се обединяват в новаторски екип, който наричат Tyre Collective. Те успяват да разкрият огромните размери на замърсяването от автомобилните гуми, които се произвеждат от синтетичен каучук, пластмаса, метал и много добавки. Разликата в теглото между нова и гума в края на жизнения й цикъл достига до над 300 грама, които се раздробяват на микрочастици в следствие на триенето с асфалта. Само в Европа се изхвърлят 500 000 тона микро частици всяка година! Това причинява 28% от глобалното замърсяване с микро частици на световните океани.
Автомобилните гуми са вторият най-голям замърсител с микро пластмасови частици на планетата.
Всички работни процеси са адаптирани в максимална степен за защита на служителите – поставени са плексигласови защитни платна и е осигурена максималната възможна дистанция между отделните работни станции.
Електрическите автомобили са по-тежки от петролните, което чувствително увеличава замърсяването от гумите им!
Студентите са установили, че отделящите се частици имат електрически заряд и ги “улавят” преди да излетят в атмосферата
Устройството се монтира в автомобили с модифицирано окачване и “улавя” микрочастиците от гумите, които в последствие се рециклират. Веднъж “уловени” микрочастиците могат да бъдат рециклирани и използвани в редица индустрии.